Vetëm në europian nuk luhet për vendin e tretë / A e dini arsyen?

Italia është kampioni i ri i Evropës në futboll pasi tгiumfoi në finale kundër Anglisë pasi ndeshja shkoi tek pena1titë. Në të kaluarën e këtij turneu, ishte praktikë që të zhvillohej edhe ndeshja për vendin e tretë, por që kjo praktikë është ndërprerë pas evropianit të viti 1980, përcjellë KosovaPress.

Arsyetimi i organeve të UEFA-së atë botë ishte se “nuk kishte interesim nga ana e tifozëve për të shkuar në stadium e po ashtu edhe audienca televizive ishte shumë e ulët.”. Kampionati Evropian është i vetmi turne i madh ndërkombëtar që tani nuk ka ndeshje për vendin e tretë. Kupa e Botës, Kupa e Amerikës dhe Kupa e Kombeve Afrikane vazhdojnë ta kenë në program ndeshjen për vendin e tretë, normalisht një ditë para finales. Skuadrat shpesh përdorin playoffin e vendeve të treta si një mundësi për t’u dhënë lojtarëve të rinj një shans për të fituar disa minuta para se të kthehen në shtëpi.

Be the first to comment on "Vetëm në europian nuk luhet për vendin e tretë / A e dini arsyen?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*