Fshati i humbur del nga liqeni italian (FOTO)

Bell tower of the Reschensee (Resia) South Tyrol Italy

Punimet e riparimit të një rezervuari në Itali kanë zbuluar mbetjet e një fshati që ishte zhytur për dekada. Liqeni Resia, në veri të Italisë, është i njohur më së shumti për kepin e kishës që del nga ujërat e tij të akullt.

Skena ikonike madje ka frymëzuar një libër dhe një seri Netflix. Por me liqenin e kulluar përkohësisht, vendasit kanë qenë në gjendje të shohin gjurmët e fundit të Curon, një fshat dikur shtëpia e qindra njerëzve para se të përmbytej për të krijuar një hidrocentral në 1950. Liqeni Resia ose Reschensee siç njihet në gjermanisht shtrihet në Tirolin e Jugut, rajoni Alpin që kufizohet me Austrinë dhe Zvicrën.

Luisa Azzolini, e cila është nga rajoni, shkroi në Twitter se ishte një “ndjenjë e çuditshme” të ecje mes rrënojave të ish-fshatit. Fshati Curon humbi nga ujërat në vitin 1950 kur autoritetet vendosën të ndërtonin një digë dhe të bashkonin dy liqene afër, megjithë kundërshtimet e banorëve të tij. Më shumë se 160 shtëpi u zhytën, dhe popullsia e Curon u zhvendosë edhe pse disa vendosën të qëndronin në fshatin e ri të krijuar afër. Në ditët e sotme, liqeni është i popullarizuar nga alpinistët në verë, me vizitorët në dimër në gjendje të ecin nëpër sipërfaqen e ngrirë për të arritur në majë.

Bell tower of the Reschensee (Resia) South Tyrol Italy

Be the first to comment on "Fshati i humbur del nga liqeni italian (FOTO)"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*