Ç’i ndodhi Rita Ora-s, që po shton sigurinë në shtëpi?

Rita Ora thuhet se po bën plane për të instaluar një dhomë moderne paniku në shtëpinë e saj prej tetë milionë funteve në veri të Londrës në një përpjekje për ta bërë atë të ndihet më e sigurt. Këngëtarja 30 vjeçare, më parë ishte tronditur në vitin 2015 kur një hajdut hyri në shtëpinë e saj të atëhershme ndërsa ajo flinte lart dhe doli me prodhime me vlerë 200,000 funte, shkruan DailyMail. Tani, mes rinovimeve të hollësishme në vendbanimin me gjashtë dhoma gjumi, Rita ka urdhëruar gjithashtu një rishikim të sigurisë në një përpjekje për të parandaluar çdo veprimtari kriminale në shtëpinë që ajo bleu në shkurt të këtij viti.

Sipas The Sun, interpretuesja e hitit “Anywhere” ka aplikuar në këshillin e saj lokal për leje planifikimi për punimet që përfshijnë zëvendësimin e të gjitha kamerave të sigurisë, ndërsa dy zona janë caktuar si dhoma të mundshme paniku. Një raport zyrtar siç citohet në tabloid thotë: “U krye një rishikim i plotë i sigurisë që mbulon mjediset e reja, masat mbrojtëse të mundshme që duhet të ekzistojnë për t’i mundësuar klientit të jetë në paqe ndërsa qëndrojnë në shtëpi, i lumtur në dijeninë që është i sigurtë.

“Për shkak të suksesit, famës, pasurisë dhe ekspozimit të saj ndaj publikut dhe medias, e gjitha e lë atë të hapur ndaj rreziqeve/synimeve të panjohura ogurzeza”.

“Ka dy dhoma që mund të përdoren si një dhomë e sigurt ku klienti mund të shkojë si një strehë e fundit e sigurt. Dera duhet të jetë e fortë me brava të mira dhe cilado dhomë që zgjidhet duhet të ketë mbulim të mirë të telefonit celular”.

Raporti vazhdon duke thënë se klienti, Rita, ka qenë në të kaluarën viktimë e “hajdutëve, ndërhyrësve dhe mashtruesve online”, dhe në sajë të masave të reja të sigurisë, ata janë “neutralizuar”. Përveç sigurisë së rritur, Rita thuhet gjithashtu se ka bërë plane për një dhomë zhveshje, një qilar, një dush të ri dhe një oxhak në dhomën kryesore të gjumit. Sidoqoftë, për shkak të shtëpisë që është një pronë e renditur në shkallën II, Rita do të duhet të informojë autoritetin e saj lokal për të gjitha ndryshimet e propozuara. Gjashtë vjet më parë këngëtarja dhe motra e saj Elena mbetën të tmerruara dhe u mbyllën në një dhomë ndërsa Charaf Elmoudden, atëherë 26 vjeç, vodhi pasuritë e tyre. Elmoudden dhe një hajdut tjetër u vodhën produkte dizenjimi dhe pajisje elektronike, të cilat përfshinin iPhone, kompjuterë Apple Mac, një çantë ‘Fifty Shades Of Grey’ me vlerë 2,700 funte dhe një çantë ‘Louis Vuitton’. Hajduti – i cili ka një numër dënimesh të mëparshme – u shpall fajtor me një vendim të shumicës në Gjykatën e Harrow Crown në qershor të vitit 2016 dhe u burgos për pesë vjet. Duke dënuar Elmoudden, gjyqtari Alan Greenwood tha: “Në këtë rast ishte shumë e qartë nga regjistrimi se sa të tmerruara ishin tri zonjat e reja”.

“Njëra u shqetësua në dhomën e saj të gjumit ndërsa ajo ishte në gjumë. Ajo u zgjua për t’ju gjetur ju në dhomën e saj një metër e gjysmë apo më shumë larg saj”, i kishte thënë gjykatësi hajdutit.

“Ajo vrapoi duke bërtitur te motra e saj dhe shoqja që ishte atje dhe të trija ishin të tmerruara nga ajo që mund të ndodhte në mes të natës në shtëpinë e tyre”.

“Ato kanë treguar se nuk e kanë rikuperuar ndjenjën e tyre të sigurisë. Ato e kanë të vështirë të flenë tani”.

“Njëra në veçanti është dashur të kërkojë këshilla mjekësore sepse ajo vazhdon të zgjohet duke djersitur duke menduar se dikush është në dhomën e saj që do ta lëndojë atë. Ajo ka prekur çdo aspekt të jetës së saj, përfshirë punën dhe përqendrimin e saj”, kishte thënë gjykatësi. /Telegrafi/

Be the first to comment on "Ç’i ndodhi Rita Ora-s, që po shton sigurinë në shtëpi?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*